Pred Stužkovou slávnosťou

Tak najprv účet v banke, potom kedy vybaviť miestnosť, pozvánky pre profesorov, tričká, oznamká, vybrať si najkrajšie šaty :), zapečatiť dvere, zohnať kameramana, fotografa a natrénovať si dáke scénky. Uf, toho je, ale pojde to :)

Prehľadne rozpísané od prvého až po maturitný ročník

 

Začnite si sporiť - bankový účet

(prvý ročník)

Založenie bankového účtu s výhodným úrokom vám môže ušetriť starosti. Môžete si postupne na svoju stužkovú šetriť.

Stužková nie je lacná záležitosť, a preto je asi lepšie ak sa skladáte postupne 3 (alebo 4) roky. Peniaze sa vám ešte aj zúročia.

Nemusíte si v banke vyberať len účty určené výhradne pre sporenie na stužkovú. Stačí, ak si niektorý z rodičov založí terminovaný vklad s výhodným úrokom. Pravdaže sa o všetkých podmienkach informujte vopred v banke. Tiež sa vopred dohodnite, či a v akom možstve budete peniaze vkladať mesačne, štvťročne…

Výber miestnosti a termínu

( druhý až predmaturitný ročník)

Miestnosť si vyberajte na základe referencíí a na miestnosť sa pozerajte aj z pohľadu jej kapacity.

Myslite na to, že malá trieda v zbytočne veľkej sále zanikne a dajte si pozor:

 • aby bol dostatok parkovacích miest,
 • na spoje, aby sa mal každý ako dostať zo stužkovej domov,
 • s výberom miestnosti netreba otáľať, pretože v tohtoročných termínoch sú zväčša už obsadené, tak to robte v dostatočnom predstihu - aj 2 roky dopredu (buďte pripravení aj na to, že bude možno treba dať vopred aj finančnú zálohu),
 • aby sa Vám termín neprekrýval s termínom inej triedy z Vašej školy, ktorá bude mať tiež stužkovú. (To aby ste mohli mať svojich profesorov a riaditeľa/ku na Vašej stužkovej slávnosti),
 • aby Váš triedny/a profesor/ka mal ten termín voľný. Môže sa totiž stať, že syn alebo dcéra Vášho/ej triedneho/ej bude mať v ten termín tiež stužkovú slávnosť.

Berte neskôr do úvahy veľkosť priestoru potrebného na uskutočnenie Vašich scénok. Vyberajte si ich pozorne (aby ste sa náhodou napr. netlačili na malom pódiu).

Veľmi dobré je opýtať sa, ako bude zabezpečený vstup do sály, kde je stužková. Niekedy je totiž nepríjemné, keď sa na stužkovej objavia nepovolaní ľudia. Pravdaže si potom vyriešte aj púštanie Vašich kamarátov/ky, ktorí sa prídu pozrieť.

Niektoré miestnosti robia akciu, že ak si objednáte jedlo a občerstvenie nad určitú hodnotu, nebudete platiť za sálu. Niektoré majú zase automaticky sálu zadarmo a platí sa len za objednané jedlo.

Dohodnite sa celá trieda na jedálnom menu, ktoré bude na Vašej stužkovej. Nachystajte si aj presný počet osôb. Ak ste si zavolali na svoju stužkovú aj o ročník mladších študentov, aby Vám pomohli pri stužkovaní, tak ich nezabudnite zarátať do počtu. Tiež sa opýtajte aj DJ-a, kameramana/ky, fotografa/ky, či chcú, aby ste pre nich objednali menu.

Informujte sa u kompetentných:

 • kedy treba nahlásiť presný počet ľudí (kvôli objednávke jedla),
 • kedy môžete prísť do miestnosti začať robiť výzdobu,
 • do kedy môžete mať stužkovú,
 • či je možné doniesť si aj vlastný alkohol (zakúpený v obchode), zákusky, príp. ovocie.

Výzdobte triedu maturantom

( predmaturitný ročník )

S odhalením tabla súvisí aj tradícia, pri ktorej študenti o ročník mladší ako maturanti (čiže tretiaci, resp. štvrtáci v závislosti na tom, v ktorom ročníku sa maturuje) sa postarajú maturantom o to, aby v tento deň pred akademickým týždňom mali vyzdobenú triedu. Najlepšie je zdobiť deň vopred po vyučovaní.

Bonus: Maturantov môžete ešte potešiť napr. malým darčekom.

Stužková doma alebo v zahraničí?

( predmaturitný ročník )

Túto otázku by ste si mali položiť celá trieda. Ak sa rozhodnete pre stužkovú v zahraničí, určite to bude mať svoje dôvody.

Buď ste trieda plná chlapcov, resp. dievčat, alebo si chcete užiť ako trieda spoločný výlet (stužková s dozvukmi :). Alebo chcete byť nádherne opálení a zažiť niečo nové :)

Netreba však zabudnúť, že stužková nie je len pre Vás, ale aj pre Vašich rodičov. Uvidia ako im ich deti vyrástli - dospeli. Určite sa potešia aj programu, ktorý im prichystáte a taktiež mu určite poteší aj profesorský zbor.

Preto si vopred všetci premyslite, či budete mať klasickú stužkovú, alebo výlet do zahraničia. Rozhodnutie je len a len na Vás.

PS: Ak je to pre Vás finančne únosné, môžete ísť cez prázdniny do zahraničia a potom mať stužkovú doma. :)

Kúpa oznamiek

( predmaturitný ročník )

Niektoré firmy robia akcie na objednávky, ak sa urobia pred letnými prázdninami. Takže to treba využiť.

 

 

Je dobré ak získate zoznam rôznych obrázkov, tvarov, písiem… Taktiež mottá sú dôležité, ale tých je na internete dostatok.Môžete pravdaže využiť aj svoje vlastné mottá, ktoré vyslovili buď Váši profesori, alebo spolužiaci.

Nechajte si dostatočný priestor vedľa fotky, kde budete môcť napísať venovanie.

Možný text nad fotky na oznamku:

 • Kto čaká na stretnutie s ideálom, strávi celý svoj život v čakárni…
 • Moje chyby boli vždy rovnaké, no výhovorky vždy originálne.
 • Veríš v lásku na prvý pohľad, alebo mám okolo teba prejsť ešte raz???
 • Som krásny/a, to len Vy žeriete málo mrkvy!

Kúpa pohárov a džbánu

( predmaturitný ročník )

Na pohároch zvyčajne býva meno (prezývka), školský rok, trieda, názov školy… Je na vás, čo si zvolíte.

 

 

Na poháre sa nanášajú písmenká alebo vzorka pomocou pieskovania alebo gravírovania. Pieskovanie je technológia, ktorá sa vyznačuje presnejším a jemnejším vykreslením detailov než gravírovanie.Nezabudnite objednať aj väčší pohár pre svojho/ju triedneho/u profesora/ku. Môžete aj pre riaditeľa/lu.

Džbán by mal mať objem aspoň liter. Prelejete doň totiž celú fľašu šampanského. Môže byť aj zdobený, ale nakoniec sa aj tak rozbije :)

Pozn.: Hotové poháre niektoré firmy dodajú aj o 2 týždne.Takže si ich nezabudnite objednať v predstihu.

Kúpa stužiek a stúh

( predmaturitný ročník )

Ponuka býva rôzna. Niekomu sa páči viazaná stužka, inému len tak preložená… Ale ak chcete viazanú stužku, tak si ju nechajte radšej “zaviazať” v obchode, kde ich kupujete.

Stalo sa už, že dodané stužky boli príliš krátke na zaviazanie do “mašle” a zase pridlhé na preloženie.Na stužku sa umiestňuje meno (alebo prezývka) a názov školy alebo triedy.

Na stuhu sa umiestňuje nápis: triedny/a profesor/ka, riaditeľ/ka (školy).

Kúpa tričiek

( predmaturitný ročník )

Na tričká si môžete dať svoje meno (prezývku), slogan, obrázok, názov školy a triedy. Vyberte si najlepšie jeden font písma. Keď ich je viacej, nemusí to vyznieť pekne.

 

 

Dôležitá je veľkosť. Najlepšie je, ak si vyžiadate od spoločnosti rozmery jednotlivých veľkostí v cm.Dievčatá si môžu objednať tričká s výstrihom a chlapci bez “:)”. Najlepšie, keď sú rovnakej farby.

Nezabudnite objednať jedno aj pre Vášho/u triedneho/nu profesora/ku. S výstrihom alebo bez “:)”

Možný text na vaše tričká:

 • Múdri sa naučia viac od bláznov ako blázni od múdrych.
 • Chceš realizovať svoje sny? Zobuď sa …
 • Nikdy som nič nedokončil, ale teraz …
 • Umenie žiť nie je hrať s dobrými kartami, ale vedieť so zlými kartami zahrať dobrú hru.
 • Kto chce dosiahnuť nemožné, musí sa vzdať všetkého možného.
 • Ak dostanem chuť pracovať, sadnem si ticho do kútika, a počkám, kým ma to prejde.
 • Nesnáž sa prevýšiť ostatných,ale sám seba.
 • Aj z kameňov, ktoré ti hádžu do cesty, sa dá niečo pekne postaviť…
 • Reťaz je len taká silná ako jej najslabší článok.
 • Na každé riešenie sa nájde problém!
 • Priatelia sú ako hviezdy…nie vždy ich je vidieť, ale vieš, že sú tu.
 • Život má ten zmysel, ktorý mu dáme.
 • Je tažké byť hlupákom, pretože je velá konkurencia.
 • Škola nie je krčma, aby sme v nej boli každý deň!!!
 • Najuspešnejší človek je ten, ktorý dokáže postaviť pevne základy z tehál, ktoré po ňom ostatní hádžu.
 • Nechytaj, prepotíš!

Pozvánky pre profesorov

( maturitný ročník )

Na pozvánky by ste mali umiestniť srdečný text, ktorý bude informovať profesora/ku o termíne a mieste Vašej stužkovej.

Pozvánky rozneste radšej predtým ako budete objednávať presný počet jedál v objednanej miestnosti. Budete tak vedieť koľkí profesori sa Vašej stužkovej zúčastnia.

Výber DJ-a

( maturitný ročník )

Opýtajte sa, akú má aparatúru, repertoár a tiež koľkoročné skúsenosti.

Niekedy má DJ vo svojej výbave aj svetelnú aparatúru, niekedy ju vlastnia aj miestnosti, kde sa konávajú akcie.

Bonus: Ak vlastní aj bezdrôtove mikrofóny, tak je to určite plus.

Výber kameramana

( maturitný ročník )

Opýtajte sa ho, v akom počítačovom programe bude spracuvávať Vašu stužkovú slávnosť; či dokáže vytvoriť požadované efekty na videu,

aké si prajete a v akej kvalite Vám urobí záznam na DVD (pretože niektorí kameramani dajú na DVD kvalitu rovnajúcu sa VHS kvalite). DVD používa kodek MPEG2 a má max. rozlíšenie 720×480(NTSC) alebo 720×576 (PAL). Takže ak Vám kameraman povie iné údaje, dokonca vyššie (akože lepšie), tak …DVD tiež umožňuje mať záznam vo formáte (pomer strán) 4:3 (normálna TV) alebo 16:9 (širokouhlá TV). Možno budete mať na výber.

Na zvuk taktiež nezabudnite. Ak bude nekvalitný, budete musieť zvyšovať zvuk na TV (domácom kine) až na maximum, aby ste niečo počuli.Niektorí kameramani si dokážu aj sami prisvietiť miestnosť (ak je to potrebné), čo sa odrazí na kvalite obrazu.Pre kameramana si treba vopred pripraviť fotky z detstva a súčasnosti, aby ich mohol spracovať do videa. V prípade, že nie sú všetky farebné, navrhnite kameramanovi nech ich urobí napr. všetky čiernobiele, aby to bolo jednotné na DVD.Ďalej mu môžete povedať, aby Vám na DVD urobil sekcie ( Pri pozeraní DVD sa budete môcť ľahko prepínať medzi sekciami, napr. zo stužkovania na scénky, večernú zábavu a pod.).Kameraman Vám príde natočiť aj pečatenie triednej knihy aj stužkovú. Nemá preto význam mať pre tieto dve činnosti rôznych kameramanov, pretože výsledné video chcete mať na jednom DVD (príp. VHS).Bonusy:

1. Ak prídu dvaja kameramani (z jednej firmy pravdaže), máte väčšiu šancu, že sa podstatné okamihy nestratia.

2. Ak vám dá pôvodné zvuky z kamery do druhej zvukovej stopy na DVD.

3. Ak príde spolu s kameramanom aj fotograf. Možno Vám dajú aj zľavu, ak sú z jednej firmy. A predpokladá sa, že sú zohratí a nebudú si “liezť” do záberov.

4. Ak Vám na Vašom DVD vytvoril kameraman aj menu jednotlivých sekcií, tak môže na druhé DVD (ak sú dve) umiestniť na začiatok informáciu, že sa jedná o druhú časť - pokračovanie. Môže preň spraviť aj menu.

5. Ak Vám Vašu stužkovú napáli na LightScribe DVD. Získate tým jedinečný a veľmi efektný obal pre Váš DVD disk. Ukážky technológie LightScribe.

Výber fotografa na oznamko a tablo

( maturitný ročník )

Najlepšie sa fotky vyberajú, ak ich vidíte na monitore (napr. na notebooku). Takže odstránite neskoršie sklamanie z nevydarenej fotky.

Vyberte si aj pozadie na fotky. Dokážu oživiť celkovú fotku.Vyberte si či chcete mať fotky na oznamku čiernobiele, retro, farebné alebo nejaké extra…

Nedovoľte, aby Vám fotograf vytvoril na oznamko fotky typu (od pása hore) . Tvár je potom na oznamku s rozmermi 1x1mm.

Informujte sa či je v cene započítané aj rezanie fotiek.

Informujte sa či dostanete aj fotky v digitálnej podobe. Na CD, DVD, USB… využijete ich pri tvorbe ďalších fotiek, určených na tablo (alebo v budúcnosti). Najlepšie je mať fotky aj pred retušou, aj po, pretože zretušovaná fotka nemusí byť spravená kvalitne (natiahnuté líce atď.).

Náš tip: Dajte si medzi predné zuby prst a usmejte sa. To je tzv. americký úsmev “:D”

Ako vyzerajú tablá bývalých maturantov? Môžete vidieť v sekcii TABLÁ na matura.sk, klik sem

Fotograf na stužkovú

( maturitný ročník )

Ak sú kameraman aj fotograf z jednej firmy tak Vám možno dajú aj zľavu. A predpokladá sa, že sú zohratí a nebudú si “liezť” do záberov.

Ak chcete mať fotky aj zo školy, zavolajte si ho aj na pečatenie.

Darček pre triedneho/nu profesora/ku

( maturitný ročník )

Vymyslite niečo vkusné, čo by sa vášmu/ej triednemu/ej hodilo do bytu, napr. hodiny alebo niečo, čo by mu/jej vás pripomenulo. Môže to byť kniha, ručne maľovaný obraz alebo kravata s Mickey Mouseom :). Určite niečo prekvapivé vymyslíte.

Výber torty na častušky

( maturitný ročník )

 

 

Máš dve možnosti:

 • jedna veľká torta pre všetkých (napr. s fotkou celej triedy),
 • menšie tortičky, ktoré môžu byť osobitne na tanierikoch, alebo tvoriť húsenicu či vláčik.

Kúpa kvetov

( maturitný ročník )

Treba zakúpiť kvietky, s ktorými pôjdete vyzvať svojho rodiča k tancu.

Väčšinou to bývajú ruže. Radšej ich zakúpte o pár kusov viac, aby sa náhodou nestalo, že niekto bude bez kvietku.Potrebujete ešte kytice pre triedneho/nu profesora/ku a riaditeľa/ku.

Ak si ich vyzdvihnete v deň Vašej stužkovej, budete ich mať najčerstvejšie.

Dozvuky - chata

( maturitný ročník )

Ak si chcete vybaviť chatu, môžete kontaktovať niektorú z cestovných kancelárií vo Vašom meste, alebo jeho okolí.

Určite sa u nich nájde aj chatová ponuka pre tuzemský pobyt. Zoznam cestovných kancelárií pre Vaše mesto a okolie nájdete aj v našomzozname firiem.Dobré je, ak je pri chate blízko stravovacie zariadenie.Nebudete si musieť na chatu doniesť toľko vecí.

Zapečatiť dvere a triednu knihu :)

( maturitný ročník )

 

 

Každej stužkovej predchádza pečatenie. Je približne týždeň pred stužkovou a slúži aj na to, aby Vás počas tohto týždňa nemohli skúšať (musíte sa predsa pripraviť na stužkovú).

Viac v sekcii “Pečatenie tr. knihy“, klik tu.

A pozor!

Niektorí ľudia si počas svojej kariéry nakupujú príslušenstvo a zbierajú skúsenosti (je to neuveriteľné, ale je to tak).

Takže ak niekomu nespracovali dobre stužkovú pred dvomi rokmi, to neznamená, že sa niečo nové nenaučili. Nech Vám prinesú svoje posledné natočené kazety, resp. DVD, alebo sa popýtajte na posledné ich akcie. Možno sa im už darí lepšie a robia veci lepšie ako v minulosti!Vždy si od firmy, alebo živnostníka vypýtajte jeho IČO a preverte si ho v zozname www.orsr.sk alebo v www.zrsr.sk. Aby ste sa náhodou nestali obeťou nejakého špekulanta/ky.

Vopred sa informujte, u firmách koľko a za čo budete platiť.Aby ste sa vyhli neskoršiemu nedorozumeniu. Napr. kameraman si môže účtovať aj dĺžku pobytu na Vašej stužkovej. Ale nemusí.

Zistite si vždy dodaciu letohu pre Vami vybrané tovary. Takže si ich nezabudnite objednať v predstihu.
Facebook

Unicorn College Vysoka Skola


Navigácia v povolaní